TIB Proč slavíme masopust

Ve třídě Sluníček se věnujeme od úterý 21.2.2023 tématu Masopustu a aktivitám s ním spojenými. Děti se dozvídají informace o tradicích a zvycích, které u nás udržujeme v různých regionech. Některé mají prožitek z masopustního průvodu v Líšni, který navštívili o víkendu. Shlédli jsme dokumentární film o masopustních zvycích ve Hlinsku, chráněných organizací UNESCO. Tvoříme si masky různých masopustních postav a potom si s nimi hrajeme hudebně -pohybové taškařice a veselé hry. Vyrobili jsme si loutku koblížka, dále jitrnice a jelita, se kterými jsme hráli oblíbené pohybové hry a cvičili. Zdobíme si také třídu na náš velký den – Karneval! Tvoříme krásné řetězy a nafoukneme si barevné balónky. Děti se moc těší na to, jak se sejdeme se všemi kamarády ze školky v maskách a užijeme si dopolední program Pohádkový karneval s Divadlem Kejkle. Dále s dětmi diskutujeme nad otázkami:

• Co je to masopust, karneval? Proč ho slavíme?
  • Jak se slaví masopust u nás (ve městech, na vesnicích) a ve světě?
  • Viděl/a jsi někdy masopustní průvod? Jaké masky chodí v průvodu?
  • Jaké jídlo se jí o masopustu?
  • Co znamená půst? Čeho se lidé o půstu vzdávají? Čeho by ses dokázal/a vzdát ty?
  • Jakou masku sis vybral/a na karneval a proč?