TIB Jaké plody nám dává podzim?

Ve třídě Sluníček se od 11. října věnujeme tématu Jaké plody nám dává podzim? Děti se zamýšlely, podle čeho poznáme, že nadešel podzim, jaké ovoce a zeleninu na podzim sklízíme, jaké plody mohou najít na zahradě MŠ nebo v okolí a k čemu je využíváme. Společně jsme naplánovali činnosti ve třídě i venku, děti tvořily ovoce a zeleninu různými výtvarnými technikami, ze zeleniny vyráběly panáčky, využívaly nasbírané plody ke hrám a kooperativním činnostem. Děti se naučily hudebně-pohybovou hru Veverka čiperka, básničku Podzimní lektvar a zpívaly s doprovodem klavíru i kytary písně Koulelo se koulelo, Šla Nanynka do zelí a Na zahrádce. Ve spolupráci s panem kuchařem jsme se více zaměřili na suroviny v jídle a děti si uvědomovaly, jaké plody jí a jak chutnají. Ke svačince si děti upekly jablíčkové muffiny, které jim moc chutnaly! Můžete si je upéct i doma, děti vám rády pomůžou:

Jablečné muffiny z ovesných vloček

175 g zakysaná smetana
160 g jemné ovesné vločky
50 g třtinový cukr
2 jablka
2 vejce
1 lžíce olej
1 lžíce prášek do pečiva
1 zarovnaná lžička skořice
1 lžička jedlá soda
špetka sůl

Obě jablíčka omyjeme, zbavíme jadýrek, oloupeme a nastrouháme na struhadle. V míse smícháme s vejci, cukrem a zakysanou smetanou. Suché ingredience smísíme dohromady a vmícháme do tekuté směsi. Necháme 5 minut odstát. Naplníme formičky na muffiny (ideálně silikonové, ty se nemusí vymazávat) úplně po okraj a vložíme do trouby vyhřáté na 170 st. C. Pečeme cca 18 minut.